Μπάσκετ: Στην κορυφή της Ευρώπης και τα κορίτσια του Αθηναϊκού!

Eurocup

08/04/2010  22:37

Ένα εικοσιτετράωρο μετά τα καρίτσια του Εθνικού στο πόλο, και τα κορίτσια του Αθηναϊκού στο μπάσκετ σκαρφάλωσαν στην κορυφή της Ευρώπης! Μπορεί η ομάδα του Βύρωνα να γνώρισε την ήττα 57-53 από την Ναντέζντα στο κλειστό της «Εργάνης» αλλά με την νίκη της με οκτώ πόντους στον πρώτο τελικό στη Ρωσία (65-57), κατέκτησε το Eurocup. «Θρίλερ» στο τελευταίο λεπτό του αγώνα: ένα τρίποντο, ένα κλέψιμο της Γουίγκινς και οι εύστοχες βολές της Καλέτζου επανέφεραν τη διαφορά σε επίπεδο… κούπας!

Οι παίκτριες του Αθηναϊκού μπήκαν με πολύ άγχος στο παιχνίδι και οι πόντοι έμπαιναν με το… σταγονόμετρο. Βιαστικές επιθέσεις και πολλά βεβιασμένα σουτ τριών πόντων στην αρχή για την ομάδα του Βύρωνα που υπολειπόταν συνεχώς στο σκορ. Ενδεικτικό ότι μετά τα πρώτα οκτώ λεπτά το σκορ ήταν πολύ χαμηλό, μόλις 9-7 για τις φιλοξενούμενες. Μετά το πρώτο πεντάλεπτο, η Καλέντζου ανέβασε ρυθμό και τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 11-11.
Στην αρχή της δεύτερης περιόδου ο Αθηναϊκός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με εύστοχο τρίποντο της Κάντις Γουίγκινς (14-11). Όμως, οι Ρωσίδες δεν τα παράτησαν στιγμή και ακολουθούσαν σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου το σκορ. Μάλιστα με σερί 6-0 πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ με 23-20, 4,30’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Από εκείνο το σημείο και μετά οι άμυνες «έσφιξαν» εκ νέου και τελικά οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το πίνακα του σκορ να δείχνει προβάδισμα τριών πόντων για την Ναντέζντα (25-22).
Καλύτερα στο παρκέ μπήκε η ομάδα του Τζώρτζη Δικαιουλάκου, στην αρχή της τρίτης περιόδου. Η Χατζηνικολάου -που ήταν η κορυφαία παίκτρια του γηπέδου αμυντικά- βοηθούσε και στην επίθεση, ενώ ο τεχνικός των γηπεδούχων έψαχνε τρόπο να σταματήσει την Κάρι, η οποία ήταν η καλύτερη από την αντίπαλη πλευρά. Το πλεονέκτημα των φιλοξενούμενων ήταν τα τρίποντα, αφού βρέθηκαν να έχουν 5/11, τη στιγμή που ο Αθηναϊκός είχε μόλις ένα εύστοχο σε δέκα προσπάθειες. Εξ’ ου και το νέο προβάδισμα για τις Ρωσίδες με 36-34, για να κλείσει υπέρ τους το δεκάλεπτο τελικά με 40-38.

Η Ναντέζντα όμως, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Με αντεπίθεση διαρκείας και την –κορυφαία- Κάρι να δείχνει ασταμάτητη πήγε τη διαφορά στο +6, δίνοντας πολλές ελπίδες στις Ρωσίδες. Προς τέρψιν όλων όμως, η Κάντις Γουίγκινς ευστόχησε στο πιο κρίσιμο τρίποντο του αγώνα, μείωσε στους τρεις (53-50) και ακολούθως έκλεψε την μπάλα στην επίθεση της Ναντέζντα και ενώ απέμεναν μόλις 60 δευτερόλεπτα για να τελειώσει το ματς. Η Καλέντζου αστόχησε και στις δύο ελεύθερες βολές, αντιθέτως, ευστόχησε η Κάρι (55-50) και οι εφιάλτες εμφανίστηκαν και πάλι όταν η Καλέντζου έκανε λάθος και η Κάρι αστόχησε σε τρίποντο.
Η πλέι μέικερ του Αθηναϊκού «πήρε το αίμα της πίσω» στη συνέχεια με δύο ελεύθερες βολές και όλα τελείωσαν ευνοϊκά για τις γηπεδούχες. Ο Αθηναϊκός γνώρισε την πρώτη ήττα στην έδρα του με 57-53, αλλά ήταν η πιο γλυκιά ήττα της ιστορίας του, αφού αναδείχτηκε Κυπελλούχος Ευρώπης!
Τα δεκάλεπτα: 11-11, 22-25, 38-40, 53-57

Αθηναϊκός (Δικαιουλάκος): Καλέντζου 9, Λύμουρα 4 (1), Χατζηνικολάου 4, Βολονάκη, Σούλις, Πετρονίτε 2, Σαρέγκου, Γουίγκινς 10 (2), Κοσμά 1, Ράιλι 9, Βιζμπαριένε 14  Ναντέζντα (Κολόσκοφ): Μπούρικ 11 (3), Σνίτσινα 5 (1), Οβτσαρένκο 7, Βερεμέενκο 12 (1), Μος 2, Κάρι 18, Μπαράνοβα 2]

=========================================

Πριγκίπισσες της Ευρώπης!

8/4/2010

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – Δικαίωση, μαγκιά και ευχαριστίες

Εγραψε ιστορία ο Αθηναϊκός!

Τα κορίτσια του Αθηναϊκού έγραψαν ιστορία. Αν και έχασαν με 53-57 από την Ναντέζντα στο δεύτερο τελικό του Eurocup που έγινε στο κλειστό του Βύρωνα, κατέκτησαν το τρόπαιο χάρις στη νίκη τους με 65-57 στον πρώτο αγώνα που έγινε στη Ρωσία!
Ο Αθηναϊκός έφερε στην Ελλάδα το 23ο ευρωπαϊκό τρόπαιο σε συλλογικό και εθνικό επίπεδο και βέβαια έγινε η πρώτη γυναικεία ομάδα της χώρας μας που κατακτά ευρωπαϊκό Κύπελλο. Μπορεί οι κοπέλες του να είχαν άγχος και να μην πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση μπροστά στον κόσμο που γέμισε το κλειστό, αλλά έφτασαν στη μεγάλη επιτυχία.
Το πρώτο ημίχρονο χαρακτηρίστηκε από τον αργό ρυθμό και την εκατέρωθεν αστοχία. Ο Αθηναϊκός δεν βρήκε ρυθμό, η Καλέντζου περιορίστηκε, αλλά μοίραζε ασίστ και η Λιθουανή Ιρένα Βιζμπαριένε πήρε τις επιθετικές προσπάθειες. Κλειδί αποδείχθηκε ο έλεγχος των ριμπάουντ και το γεγονός ότι οι Ρωσίδες πήραν μόλις 1 επιθετικό. Το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (11-11) συνεχίστηκε, ενώ το σερί 6-0 της Ναντέζντα, που έδωσε στις φιλοξενούμενες το προβάδισμα με 23-20, δεν είχε συνέχεια. Στο ημίχρονο, οι Ρωσίδες προηγήθηκαν με 25-22.
Η αμφίρροπη κατάσταση συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, όπως και η αστοχία. Ο Αθηναϊκός δεν μπορούσε να πάρει διαφορά ασφαλείας, αλλά δεν άφησε τις Ρωσίδες να προηγηθούν με περισσότερους από δύο πόντους. Ετσι, στο 30’ το σκορ ήταν 38-40. Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι απέκτησε χαρακτήρα θρίλερ, καθώς η Ναντέζντα έφτασε νωρίς στο +5 (45-40 στο 33’), δείχνοντας ικανή να «απειλήσει» το +8 του Αθηναϊκού στον πρώτο αγώνα.
Ωστόσο οι κοπέλες του Τζώρτζη Δικαιουλάκου κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά, αρχικά με το τρίποντο της Λολίτας Λίμουρα στο 37’, που μείωσε στον πόντο (46-47) και στη συνέχεια με αυτό της Κάντις Ουίνγκις στο 39’, που «ροκάνισε» το +6 (47-53) των Ρωσίδων στους 3 πόντους (50-53). Η καλή άμυνα της Αμερικανίδας στην επόμενη φάση, έδειχνε να φέρνει οριστικά το τρόπαιο στον Βύρωνα, αλλά για να γίνει αυτό χρειάστηκε το άστοχο τρίποντο της Κάρι στα 17 δευτερόλεπτα, με το οποίο η Ναντέζντα δεν μπόρεσε να μετατρέψει το +5 (55-50) στο επιθυμητό, για εκείνη, +8!
Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι Ρωσίδες έστειλαν τις κοπέλες του Αθηναϊκού στις βολές και εκείνες, έστω και δύσκολα, κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά κάτω από το -8, με το τελικό 53-57.
Τα δεκάλεπτα: 11-11, 22-25, 38-40, 53-57.
ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζώρτζης Δικαιουλάκος): Καλέντζου 9, Λίμουρα 4 (1), Χατζηνικολάου 4, Βολωνάκη, Σούλις, Πετρονίτε 2, Σαρέγκου, Ουίγκινς 10 (2), Κοσμά 1, Ράιλι 9, Βιζμπαριένε 14.
ΝΑΝΤΕΖΝΤΑ (Βλαντιμίρ Κολόσκοφ): Μπάρικ 11 (3), Σνίτσινα 5 (1), Οβτσαρένκο 7 (1), Βερεμένκο 12 (1), Μος 2, Κάρι 18, Μπαράνοβα 2.
Επιμέλεια: ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ ΤΖΟΥΜΑΣ